Trīs pazīmes, kad locītavu krakšķēšanu nedrīkst ignorēt

21.08.2024

Vingrojot, ejot vai strauji pieceļoties kājās no sēdus pozīcijas locītavu krakšķēšana nav nekas ārkārtējs, bīstams vai patoloģisks, izņemot gadījumus, ja krakšķi pavada vēl kāds no šiem trim simptomiem – saka KRC “Jaunķemeri” fizioterapeite Alise Rosicka.

Gribētos vingrot, bet kaitina krakšķošā locītava, turklāt krakšķis atkārtojas katrreiz, kad tiek izpildīta kustība. Kāpēc tā notiek? “Tas var būt kaitinoši, bet lielākoties locītavas krakšķēšana nav nekāda pataloģija,” skaidro fizioterapeite Alise Rosicka. “Locītavas visapkārt sedz mīkstie audi, saites, cīpslas. Gadās, ka kustības brīdī saites pārlec pāri kaula izcilnim vai pārslīd tam pāri, radot skaņu. Tikai tad, ja locītavas krakšķēšanu pavada vēl tādas pazīmes kā sāpes, ierobežotas kustības vai tūska, noteikti jāvēršas pie ārsta, jāveic izmeklējumi – datortomogrāfiju vai magnētisko rezonansi, kas visprecīzāk parādīs izmaiņas locītavā. Pārējos gadījumos locītavu krakšķēšana nav nekas bīstams – vienkārši jānostiprina ap locītavu apkārt esošie  muskuļi, jāatbrīvo saspringtie muskuļi, un jāvēro, vai tas palīdz,” stāsta rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” fizioterapeite Alise Rosicka un izskaidro iemeslus, kāpēc locītavas mēdz krakšķēt.

Tikai tad, ja locītavas krakšķēšanu pavada vēl tādas pazīmes kā sāpes, ierobežotas kustības vai tūska, noteikti jāvēršas pie ārsta, jāveic izmeklējumi – datortomogrāfiju vai magnētisko rezonansi, kas visprecīzāk parādīs izmaiņas locītavā.

Alise Rosicka, KRC “Jaunķemeri” fizioterapeite

Iemesls Nr.1

Burbulīši sinoviālajā šķidrumā

Gadās, ka pēc ilgstošas sēdēšanas vai stāvēšanas veicot kustību, pieceļoties kājās vai pietupjoties,  pēkšņi ceļa locītavā atskan krakšķis. Kad veicam kustību, ceļa vai jebkuras citas locītavas sinoviālajā šķidrumā var izveidoties vakuums un mazi gaisa burbulīši. Kustības brīdī šie burbulīši tiek saspiesti un pārplīst – tas arī ir iemesls, kāpēc veidojas krakšķim līdzīga. Vai tas ir bīstami? Nē. Turpinot kustēties, iesildot locītavu arī krakšķis vairs nebūs dzirdams.

Iemesls Nr.2

Locītavas saites slidinās pāri kaulam

Ja krakšķis ir dzirdams katrreiz, kad tiek veikta kāda kustība un skaņa atkārtojas teju ik uz katru soli, tā var būt viena no pazīmēm gan pie meniska plīsuma, gan tad, ja veidojies locītavas nodilums. Reizēm krakšķis ceļa locītavā, sasniedzot noteiktu kustības amplitūdu, var veidoties arī tad, ja ceļa kauls (patella) ir lielāks un pilnībā neieguļ locītavas bedrītē. Taču tikpat labi skaņu var radīt arī saites, cīpslas, kas slidinās gar kaula virsmu kustības brīdī. “Saites it kā pārlec kaula virsmai pāri,” piebilst rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” fizioterapeite. “Tiesa, šajā gadījumā skaņa drīzāk atgādinās nevis krakšķēšanu, bet tā būs dobjāka, dziļāka. Reizēm tāda skaņa var būt dzirdama locītavā vingrojot un izpildot kādu noteiktu kustību, visbiežāk gūžas locītavā.  Risinājums ir ārstnieciskā vingrošana, kas palīdzēs locītavu stabilizēt, uzlabojot muskuļu spēku, un samazinot saspringto muskuļu tonusu.  Jo spēcīgāki būs muskuļi ap locītavu, jo stabilāka būs arī pati locītava,” uzsver fizioterapeite. Ja locītavas krakšķēšana sagādā diskomfortu, fizioterapeits konsultēs un ieteiks tādus vingrinājumus, kas ļaus gan nostiprināt muskuļus, gan vienlaikus izvairīties no diskomforta.

 Iemesls Nr.3

Gan sāp, gan krakšķ. Jāmeklē problēmas cēlonis!

Ja ir arī sāpes, kustību ierobežojums un tūska, ko pavada locītavas krakšķēšana kustību brīdī, iemesls tam var būt iekaisums, artroze, artrīts, bojāts menisks celī. “Locītavu problēmas mēdz būt saistītas arī ar vielmaiņas procesiem organismā. Tāpēc ieteiktu rūpīgāk domāt gan par savu uzturu, gan veikt laboratoriskos testus, lai pārliecinātos, ka organismam netrūkst vitamīnu, minerālvielu, ka visi rādītāji atbilst normai. Locītavu veselībai var lietot arī glikozamīnu, kalogēnu, kas nāk par labu saitēm, muskuļiem. “Reizēm arī tad, ja pacients sūdzas par sāpēm, piemēram, ceļos un viņam ir diagnosticēta artroze, kalogēna lietošana var nedaudz uzlabot pašsajūtu,” saka fizioterapeite.

Saistītie Raksti: