Pirms endoprotezēšanas to vēlas zināt katrs

07.02.2024

Gaidot rindā endoprotezēšanas operāciju, pienāk brīdis, kad pacients pavisam noteikti iedomājas par kādu no šiem trīs jautājumiem. Atbildes sniedz rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts Ēriks Steļmačonoks.

1.Kad vēl nav par vēlu uzsākt rehabilitāciju pirms gaidāmās endoprotezēšanas operācijas?

Vienīgā pareizā atbilde būs – jo ātrāk sāksiet, jo labāku rezultātu varēs sasniegt! “Ļoti šaubos, vai uzsākot rehabilitāciju nedēļu pirms paredzētās operācijas, izdosies sasniegt vērā ņemamus uzlabojumus, kas pēcoperācijas periodā būtiski ļautu saīsināt atveseļošanās posmu. Rehabilitāciju ieteicams uzsākt laicīgi, saņemt to kādā medicīnas iestādē, ambulatori vai mājās,” uzsver rehabilitologs Ēriks Steļmačonoks.

2.Ja ārsts izvērtējis pacienta locītavu stāvokli un atzinis, ka endoprotezēšana šobrīd vēl nav nepieciešama, vai arī par rehabilitāciju tad nav jādomā?

Ir gadījumi, kad pacientam ir otrās pakāpes osteoartroze locītavā, bet ārsts ir atzinis, ka operācija nav nepieciešama. Taču tas nebūt nenozīmē, ka arī rehabilitācija šajā periodā nav nepieciešama. Locītavu problēmu gadījumā rehabilitācija var palīdzēt izvairīties no muskuļu atrofijas, no kontraktūru veidošanās un deformācijām. Ja sāpju dēļ locītavu nevar kustināt, cilvēks sāk izvairīties no jebkādām kustībām, veidojas kontraktūra un sākas apburtais loks – jo mazāk kusties – jo vairāk sāp – jo mazkustīgāka kļūst locītava. Rehabilitācija var palīdzēt izkļūt no šī apburtā loka.

3. Kāda iespēja, ka, uzsākot rehabilitāciju un gatavojoties endoprotezēšanai, izdodas sasniegt tik labu rezultātu, ka operāciju var atlikt?

Tā mēdz notikt. Arī traumatologi reizēm pacientus aicina mēģināt rehabilitāciju, lai operāciju atceltu vai vismaz pārceltu uz vēlāku laiku, it īpaši tad, ja bez locītavu problēmām cilvēkam ir vēl kāda cita blakussaslimšana, piemēram, onkoloģiskas saslimšanas, cukura diabēts, sirds asinsvadu slimības, kā arī kaitīgi ieradumi, piemēram, smēķēšana, virssvars. Kā zināms, šiem pacientiem pēcoperācijas posmā ir lielāks trombu veidošanās risks, tieši tāpēc pēc plašām endoprotezēšanas operācijām jālieto antikoagulanti, lai izvairītos no plaušu trombembolijas vai dziļo vēnu trombozēm. “Rehabilitācijas kursa laikā multidisciplināra speciālistu komanda palīdz izstrādāt un mazināt kontraktūras – ja tas izdodas, pacients atsākt staigāt bez tehniskajiem palīglīdzekļiem, bez kruķiem un, ļoti iespējams, ar operāciju var nesteigties,” uzsver rehabilitologs Ēriks Steļmačonoks.