Speciālistu komanda rehabilitācijā būs tavs stiprais mūris

23.02.2023

Onkoloģiska slimība nekad nav cilvēka izvēle, bet no dzīves kāršu kavas piespēlēta ne tā patīkamākā kārts. Lai veiksmīgāk vēzi apspēlētu, būtiska ir ne vien savlaicīga diagnostika, bet arī medicīniskās rehabilitācijas speciālistu komandas atbalsts. Rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri” onkoloģijas pacienti ir gaidīti, šeit katram individuāli tiek izveidots rehabilitācijas plāns, lai iespēju robežās dzīves kvalitāti un veselību atgūtu vai uzlabotu. Par to stāsta rehabilitācijas centra Funkcionālo speciālistu dienesta vadītāja, ergoterapeite Zane Liepiņa.

Gan novērst traucējumus, gan lai pielāgotos jaunajiem apstākļiem

Rehabilitācijas lielais mērķis un misija ir uzlabot pacientam ar viņa veselību saistīto dzīves kvalitāti. “Ja to izdodas panākt kaut vai uz nedēļu, mēnesi vai pusgadu, tas noteikti ir tā vērts!” saka Zane Liepiņa. Rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri” onkoloģijas pacienti var saņemt rehabilitāciju jebkurā no četrām fāzēm atbilstoši katra vajadzībām: Pirmā – preventīvā, kad rehabilitācijas uzdevums ir savlaicīgi novērst vēža ārstēšanās procesā prognozējamos traucējumus un šī fāze tiek uzsākta uzreiz, kad pacientam noteikta diagnoze, vai arī nekavējoties pēc ķirurģiskas, staru vai ķīmijterapijas, lai novērstu iespējamos funkcionēšanas traucējumus, piemēram, ikdienas aktivitāšu veikšanas ierobežojumus, kustību apjoma samazinājumu.

Otrā ir atjaunojošā rehabilitācija, kad pēc vēža ārstēšanas, piemēram, pēc galvas smadzeņu audzēja neiroķirurģiskas operācijas, jādomā, kā palīdzēt pacientam atjaunot zaudētās vai ierobežotās ķermeņa funkcijas un spēju veikt ikdienas aktivitātes, pašaprūpi, mobilitāti. Arī tad, ja funkcionālie traucējumi ir neatgriezeniski, pacienti joprojām var saņemt rehabilitāciju atbilstošā fāzē, lai saglabātu un uzlabotu pašaprūpes iespējas, cilvēks varētu saglabāt savu mobilitāti, viņa tuvinieki iegūtu informāciju, kā turpmāk nodrošināt piederīgā dzīvi savā mājas vidē, iemācīt pacientam adaptīvas aktivitāšu taktikas, palīdzēt piemeklēt viņam tehniskos palīglīdzekļus, kas atvieglos ikdienas dzīvi un arī tuviniekiem palīdzēs nodrošināt aprūpes procesu. Savukārt ceturtā ir paliatīvās aprūpes rehabilitācijas fāze, lai onkoloģiskajam pacientam nodrošinātu pēc iespējas augstāku dzīves kvalitāti gan fiziskā, gan garīgā, psiholoģiskā un sociālā dimensijā.

Katram savu komandu

Jāņem vērā, ka onkoloģiskā medicīniskā rehabilitācija vienmēr ir ļoti individuāla un plāns tiek sastādīts atbilstoši konkrētā cilvēka veselības stāvoklim un  funkcionālajām spējām. Protams, onkoloģisko pacientu rehabilitācijas komanda ietver jau iepriekš zināmu vairāku speciālistu multidisciplināru komandu, kurā ir gan intenists, gan algologs, fizioterapeits, ergoterapeits, uztura speciālists, audiologopēds, mūzikas terapeits, veselības psihologs, sociālais darbinieks, medicīnas māsa un sociālais aprūpētājs, bet ne katra pacienta rehabilitācijai ir nepieciešams iesaistīt absolūti visus šos speciālistus. Taču katrā komandā noteikti būs ārsts – internists, neirologs vai algologs, kurš pulcēs ap šo pacientu viņam nepieciešamākos speciālistus. Sadarbība notiek arī ar pacienta onkologu, tiek ņemtas vērā sniegtās rekomendācijas. Arī rehabilitācijas kursa ietvaros pacients turpina viņam iepriekš nozīmēto medikamentozo terapiju – to drīkst koriģēt tikai ar ārstējošā ārsta akceptu, kurš zāles nozīmējis.

Pacienta stiprais mūris jeb kā rehabilitācijas kursa laikā “Jaunķemeros” palīdz šie speciālisti:

  • Fizioterapeits

Ir zinātniski pierādīts, ka fiziskās aktivitātes onkoloģijas pacientiem ir ļoti svarīgas, jo veicina asinsriti, vielmaiņu, neļauj zaudēt muskuļu masu un uzlabo gan fizisko, gan emocionālo pašsajūtu. Veiksmīga rehabilitācija bez fizioterapijas grūti iedomājama! Jā, reizēm nākas piestrādāt, lai pacientu motivētu līdzdarboties, mazliet jāpierunā, lai viņš pārvar apātiju un nevēlēšanos darīt, kā arī pats izjustu uzlabojumus, ko sniedz fiziskas aktivitātes. Rehabilitācijas centrā onkoloģiskajiem pacientiem pieejams daudzveidīgs aktivitāšu klāsts, sākot no individuālajām nodarbībām, beidzot ar plašu grupu nodarbību piedāvājumu, ārstniecisko vingrošanu gan zālē, gan baseinā, nūjošanu, dozētām pastaigām svaigā gaisā, rīta rosmi, kas tiek piemeklētas, respektējot katra individuālo veselības stāvokli un  spējas. “Ja vienā reizē pacients spēj paveikt tikai zemas slodzes vingrinājumus 15 minūtes, arī tas skaitās labs sasniegums šodien, jo iespējams rīt viņš spēs vingrot kopā ar speciālistu jau 16 vai 20 minūtes, pakāpeniski uzlabojot ķermeņa fiziskās spējas,” saka ergoterapeite.

  • Uztura speciālists

Visi rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” klienti tiek ēdināti trīs reizes dienā, bet onkoloģijas pacientiem paredzētas vēl papildus divas ēdienreizes – otrās brokastis un launags, kas sastāv no svaigi spiestām sulām, veselīgiem kokteiļiem, bagātinātiem ar uztura speciālista ieteiktām piedevām, piemēram, olbaltumvielām, vitamīniem. Nereti pēc ķīmijterapijas ir apetītes zudums, jutīgas gļotādas vai izmainīta garšu izjūta, kas neveicina vēlmi ēst, kur nu vēl runāt par ēdiena izbaudīšanu…. Taču pilnvērtīgs uzturs rehabilitācijas procesā ir ļoti būtisks, onkoloģiskiem pacientiem jāuzņem pietiekami daudz olbaltumvielu, jāgādā, lai ķīmijterapijas kursa laikā muskuļu masa tiktu noturēta un to uztura speciālists novērtē, veicot bioimpedances izmeklējumu. Reizēm, ja audzējs skāris mutes dobumu vai rīkli, rehabilitācijas procesā iesaistās arī audiologopēds, kas risina ne tikai ar rīšanu saistītus traucējumus, bet nodarbojas ar runas traucējumu korekciju.

  • Ergoterapeits

Ir gana daudz gadījumu, kad pacients atsakās pieņemt savu jauno situāciju un tuviniekiem mājās ar to ir ļoti grūti tikt galā, jo cilvēks noraida palīdzību vai citreiz gluži pretēji – pieprasa papildus palīdzību tur, kur tā nemaz nav nepieciešama. Rehabilitācijas procesā iesaistoties ergoterapeitam, speciālists ierādīs, kā atvieglot, pielāgot vai uzlabot pacienta iespēju pašam tikt galā ar nepieciešamajām ikdienas aktivitātēm, kā taupīt savu enerģiju, pielāgot un izmantot dažādas palīgierīces.

  • Psihologs

Ja vien cilvēks pats no tā neatsakās, rehabilitācijas kursa ietvaros psihologa konsultāciju saņemt var ikviens pacients, bet papildus tiek organizētas arī nelielu grupu nodarbības onkoloģisko pacientu savstarpējam psiholoģiskam atbalstam. Rehabilitācijas centrā notiek arī psihologa vadītās relaksācijas nodarbības tiem, kuriem svarīgi apgūt iemaņas dažādu relaksācijas tehniku praktizēšanai ikdienā, lai mazinātu stresu, uzlabotu emocionālo labsajūtu. Tāpat rehabilitācijas centrā ir pieejama arī kapela un kapelāns, kas sniedz garīgu atbalstu.

  • Fizikālās medicīnas procedūras

Ja agrāk runāja, ka onkoloģijas pacientiem nav pieļaujamas nekāda veida fizikālās medicīnas procedūras, šobrīd pētījumu rezultāti šo strikto apgalvojumu ir mīkstinājuši, un onkoloģisko pacientu rehabilitācijas ietvaros tiek pieļautas tādas procedūras kā relaksējošas masāžas (jo kādēļ gan sievietei pēc krūts audzēja ārstēšanas varētu kaitēt relaksējoša pēdu masāža!?), protams, joprojām stingri izvērtējot katra konkrētā pacienta veselības stāvokli un kontrindikācijas. Pie onkoloģiskajiem pacientiem rekomendētām fizikālās terapijas metodēm pieder arī aeroterapija – rehabilitācijas centra 9.stāvā ir plaša terase, kur pacienti jebkurā gadalaikā var baudīt svaiga piejūras gaisa peldes. Ziemā procedūrā tiek izmantoti termoizturīgi maisi, kuros visi tiek saģērbti, lai nesalst un varētu justies komfortabli. Aeroterapiju īpaši rekomendē gulošiem pacientiem, kuri nevar patstāvīgi doties pastaigās svaigā gaisā.

  • Relaksācija kā terapija

“Jaunķemeros” onkoloģiskie pacienti var izmantot iespēju izbaudīt arī mūzikas terapiju un terapeita vadītās grupu nodarbības, kurās apgūt relaksācijas tehnikas ar mūzikas elementiem. Tāpat pieejami gan ājurvēdas, gan jogas speciālisti, kas gatavi iesaistīties onkoloģisko pacientu rehabilitācijā, mācot praktizēt dziļās relaksācijas metodes un meditāciju. Var baudīt arī haptonomiju, kas ir relaksācijas tehnika ar masāžas elementiem, viegliem pieskārieniem.

  • Sociālā darbinieka atbalsts

Nenoliedzami veselības sarežģījumi vienmēr sev līdzi atnes daudz apjukuma, satraukuma un neskaidrību, bet bieži vien cilvēkam paralēli visām ar ārstēšanos saistītām peripetijām, vēl nākas rast iekšējo spēku koncentrēties un izburties caur birokrātijas līkločiem, saprotot, kā nokārtot nepieciešamās formalitātes darbnespējas vai invaliditātes saņemšanai, pabalstiem vai arī ar mājas aprūpi saistītiem jautājumiem. Taču onkoloģiskajiem pacientiem “Jaunķemeros” pieejams sociālais darbinieks, kurš nāk palīgā šos jautājumus risināt, kļūstot par tiltiņu starp pacientu un pašvaldības iestādēm. Turpretim pacients vairāk laika un uzmanības var veltīt savas veselības atjaunošanas pasākumiem.