Pirms “Galvassāpju retrīta” biju padevusies migrēnai

28.02.2025

Grāmatu autorei un “Pavasara studija” vadītājai Inesei Prisjolkovai galva sāp vidēji 15 dienas mēnesī. Viņa izmēģinājusi visas iespējamās terapijas un metodes, bet nonākusi pie secinājuma, ka ar migrēnu vienkārši būs  jāsadzīvo. Programmā “Galvassāpju retrīts” Inese pārliecinājās, ka visas iespējas tomēr vēl nav izsmeltas.  

Mana pieredze. No botulīna injekcijām līdz antidepresantiem

“Šķiet, man bija 39 gadi, kad mana māsa pirmo reizi ieminējās, ka manas galvassāpes varētu būt migrēna, jo sāpes bieži kombinējās ar vemšanu. Parasti lēkmes sākās ar sāpju sajūtu vienā acī un ļoti sentimentālu, raudulīgu garastāvokli, kas ar laiku pārgāja. Toreiz vērsos pēc palīdzības pie neiroloģes un patiešām – man tika diagnosticēta migrēna.

Nu jau esmu izmēģināju visas iespējamās terapijas, ko man piedāvāja – ir injicētas botulīna injekcijas pakausī, plecos un mugurā, esmu izmēģinājusi medikamentu injekciju reizi mēnesī, kas bloķē nervu galus, ir bijuši triptāni un garāki medikamentu kursi ar epilepsijas zālēm, asinsspiediena zālēm un pat antidepresantiem. Tomēr neviena no terapijām nesniedza būtisku uzlabojumu. Triptānu grupas medikamenti nedaudz palīdz, bet tik un tā  nenoņem sāpes pilnībā, tikai padara tās vieglāk paciešamas. Nu jau esmu iemācījusies ar migrēnu sadzīvot. Arī tad, kad sāp galva, spēju vadīt gan tiešraides, gan seminārus.

Īsumā par programmu
“Galvassāpju retrīts” ir pirmā stacionārā veselības veicināšanas programma  (3 dienas/2 naktis) pacientiem ar galvassāpēm, kas sniedz visaptverošu pieeju galvassāpju kontrolei un ārstēšanai. Programmas dalībnieki bauda dažādas relaksējošas procedūras, apmeklē nodarbības fizioterapeitu vadībā un izglītojas speciālistu vadītās lekcijās. Programmā iekļautas individuālas konsultācijas pie neirologa, fizioterapeita un ergoterapeita.

KRC “Jaunķemeri”

Ergoterapeita padoms rakstošiem cilvēkiem

Ļoti priecājos par “Galvassāpju retrīta” piedāvātajām iespējām uzzināt no speciālistiem daudzveidīgu informāciju, kā vēl varētu cīnīties ar galvassāpēm. Pirms retrīta gan mazliet uztraucos, jo programmā ir gana daudz dažādu procedūru. Raizējos – ja man būs masāžas vai baseinā ūdens kaskāde līs tieši uz galvas, vai tas neizprovocēs lēkmi? Tomēr jutos labi un  varēju programmu patiešām izbaudīt.

Konsultācijā pie neiroloģes ārste norādīja, ka mani kakla daļas muskuļi ir ļoti saspringti. Nekad nebiju aizdomājusies, cik lielu ļaunumu sev nodarām,  strādājot pie datora ar noliektu galvu. Līdz šim biju pārliecināta, ka man ar stāju viss ir kārtībā un arī pie datora strādāju pareizā pozā, bet ergoterapeite konsultācijā mani pārsteidza sakot, ka tā vis gluži nav…Un, lūk, arī sekas – saspringti plecu un kakla daļas muskuļi, kas arī var izraisīt galvassāpes. Pārrunājām ar ergoterapeiti, ka būtu nepieciešams iegādāties galdu ar regulējamu augstumu un krēslu ar sedlveida sēdvirsmu, lai padarītu darba vidi ergonomiskāku. Tādu krēslu man noteikti vajag! Tā kā rakstu grāmatas, pavadot daudzas stundas pie datora, noderēs arī ergoterapeita ierādītās muguru saudzējošās pozas darbam.

Teorija un prakse balansā

Individuālajā konsultācijā pie fizioterapeita nonācu pie vairākiem secinājumiem. Pirmkārt, uzzināju, ka esmu iemanījusies funkcionēt, izmantojot noteiktas muskuļu grupas, bet dažas muskuļu grupas pilnībā ignorējot un nenoslogojot. Fizioterapeite norādīja, ka tas ir jālabo un muskuļiem jāstrādā sabalansēti, nepieciešams būtu uzlabot arī locītavu kustību amplitūdu. Pēc “Galvassāpju retrīta” noteikti turpināšu nākt uz fizioterapiju “Jaunķemeros” un jau vairākas dienas mājās vingroju pēc materiāliem, ko “Galvassāpju retrīta” noslēgumā speciālisti iedeva līdzi uz mājām.

Protams, baudīju arī masāžas, sāls un minerālūdens vannas, dažādas relaksējošas nodarbības, hidromasāžas baseinu, apmeklēju sāls istabu. Ļoti veiksmīga un laba programma, kas bagātināta ar veselām piecām (!) izglītojošām lekcijām. Uztura speciālistes lekcijā secināju, ka, iespējams, par maz uzturā lietoju taukus un olbaltumvielas. Klausījos neirologa lekciju, fizioterapeita lekciju, bet brīnišķīgā psiholoģe savu lekciju sāka ar to, ka jāstāv vienmēr stabili uz divām kājām – viena kāja ir teorija, bet otra-prakse. No pieredzes varu teikt, ka “Galvassāpju retrīts” ir ļoti stabila un pārdomāta programma, jo praktiskais ir sabalansēts vienādā daudzumā ar teoriju.

Man beidzot atkal ir plāns!

Par “Galvassāpju retrītu” aizvien esmu mīļās domās un labā pēcgaršā. Tā kā dzīvoju netālu, katrreiz, kad sanāk braukt garām rehabilitācijas centram “Jaunķemeri”, sirsnībā pamāju ar roku.

Pēc neiroloģes Anitas Balcerbulas pamudinājuma esmu sākusi pildīt galvassāpju kalendāru, lai pēc tam atkal vērstos atkal pie savas ārstes, kur  glabājas visa mana medicīniskā vēsture. “Jaunķemeros” neiroloģe izskaidroja, ka, ņemot vērā manu kā galvassāpju pacientes stāžu un pieredzi, es varētu pretendēt arī uz komisiju, kurā pacientiem ar migrēnu tiek piešķirti kompensējamie medikamenti.

Tomēr pats svarīgākais, ko ieguvu “Galvassāpju retrītā”, ir motivācija un apņēmība nepadoties. Atguvu pārliecību, ka ir vērts turpināt cīnīties par labu pašsajūtu un dzīvi bez galvassāpēm. Tikai trīs dienas, bet esmu ieguvusi ļoti daudz!”


Pacienti “Galvassāpju retrītā” tiek uzņemti noteiktos datumos. Vairāk informācijas meklējiet ŠEIT

Saistītie Raksti: