Onkoloģiskā rehabilitācija. Katrā situācijā savi uzdevumi
Runājot īsi un kodolīgi – rehabilitācijas lielais, cēlais mērķis un misija ir uzlabot pacientam ar viņa veselību saistīto dzīves kvalitāti. “Ja to izdodas panākt kaut vai uz nedēļu, mēnesi vai pusgadu, tas noteikti ir tā vērts!” saka KRC “Jaunķemeri” Funkcionālo speciālistu dienesta vadītāja, ergoterapeite Zane Liepiņa. Onkoloģijas pacienti var saņemt rehabilitāciju jebkurā no slimības ārstēšanas fāzēm atbilstoši katra vajadzībām:
1.Preventīvā rehabilitācija
Šajā fāzē rehabilitācijas uzdevums ir savlaicīgi novērst vēža ārstēšanās procesā prognozējamos traucējumus un šī fāze tiek uzsākta uzreiz, kad pacientam noteikta diagnoze, vai arī nekavējoties pēc ķirurģiskas, staru vai ķīmijterapijas, lai novērstu iespējamos funkcionēšanas traucējumus, piemēram, ikdienas aktivitāšu veikšanas ierobežojumus, kustību apjoma samazinājumu.
2.Atjaunojošā rehabilitācija
Par atjaunojošo rehabilitāciju var sākt domāt, kad pēc vēža ārstēšanas, piemēram, pēc galvas smadzeņu audzēja neiroķirurģiskas operācijas, ir jāpalīdz pacientam atjaunot zaudētās vai ierobežotās ķermeņa funkcijas un spēja veikt ikdienas aktivitātes, pašaprūpi, mobilitāti. Arī tad, ja funkcionālie traucējumi ir neatgriezeniski, pacienti joprojām var saņemt rehabilitāciju, lai saglabātu un uzlabotu pašaprūpes iespējas, cilvēks varētu saglabāt savu mobilitāti, viņa tuvinieki iegūtu informāciju, kā turpmāk nodrošināt piederīgā dzīvi savā mājas vidē, iemācīt pacientam adaptīvas aktivitāšu taktikas, palīdzēt piemeklēt viņam tehniskos palīglīdzekļus, kas atvieglos ikdienas dzīvi un arī tuviniekiem palīdzēs nodrošināt aprūpes procesu.
3.Paliatīvās aprūpes rehabilitācijas fāze
Paredzēta, lai onkoloģiskajam pacientam nodrošinātu pēc iespējas augstāku dzīves kvalitāti gan fiziskā, gan garīgā, psiholoģiskā un sociālā dimensijā.