Neļaut Parkinsona slimībai valdīt pār dzīvi jeb kā palīdz LSVT BIG metode?
Ergpterapeite Olga Naumova rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri” ir vienīgās sertificētā speciāliste, kura ir tiesīga strādāt ar LSVT BIG metodi, lai cilvēkiem ar Parkinsona slimību un citām neiroloģiskām saslimšanām, palīdzētu kļūt neatkarīgākiem savās ikdienas gaitās. Latvijā tādu speciālistu nav daudz, bet par to, ko šī metode nozīmē un kā to savā praksē izmanto fizioterapeiti un ergoterapeiti, stāsta Olga Naumova.
Pacientes vārdā nosaukta metode
1987. gadā, Dr. Ramiga izstrādāja īpašu metodi cilvēkiem ar Parkinsona slimību, lai uzlabotu viņu runas spējas un šo metodi nosauca par LSVT LOUD par godu šīs ārstes pacientei Lī Silvermanei (Lee Silverman Voice Treatment (LSVT)), kurai bija Parkinsona slimība un traucēta balss funkcija. Ar laiku metodi pilnveidoja un paplašināja līdz programmai ar nosaukumu LSVT BIG, kuras darbība nu jau bija vērsta arī uz pacientu kustībām un ikdienas aktivitātēm – šo programmu šobrīd savā darbā izmanto ergoterapeiti un fizioterapeiti. Turklāt LSVT metodes izmantošana ārstēšanā ir patiesi unikāla un pamatota pētījumos, kas veikti pēdējo 25 gadu laikā.
“Ar šīs metodes palīdzību Parkinsona slimības pacienti tiek apmācīti labāk izmantot savu ķermeni,” stāsta ergoterapeite Olga Naumova. “Bradikinēzija (lēnums, uzsākot kustību), akinēzija (locītavu darbības nespēja paralīzes vai slimības dēļ), miera tremors, rigiditāte, posturālā nestabilitāte, pārvietošanās, pašaprūpes citu ikdienas aktivitāšu veikšanas grūtības ir tas ar Parkinsona slimības pacienti mēdz saskarties. Savukārt uz pierādījumiem balstītā LSVT BIG metode palīdz uzlabot kustības veikšanu neatkarīgi no tā, vai tiek veikti sīkas motorikas uzdevumi, piemēram, krekla aizpogāšana, vai lielas motorikas uzdevumi, piemēram, piecelšanās no dīvāna vai līdzsvara saglabāšana pārvietošanās laikā. Metode, kas ietver dažādus vingrinājumus un uzdevumus, uzlabo staigāšanu, pašaprūpi un citas aktivitātes, palīdz “pārkalibrēt”, kā pacients pats uztver savas kustības un māca kā un kad pielikt papildu pūles, lai radītu lielākas kustības, kas vairāk līdzinātos visu apkārtējo cilvēku kustībām. Ne velti šīs metodes moto ir “Domā PLAŠI” (angļu valodā – think BIG), jo visas kustības pacientiem jāmāsās veikt maksimāli lielā amplitūdā. Bieži pacientam ar Parkinsona slimību šīs kustības sākumā šķiet dīvainas — pārāk lielas, plašas, bet laika gaitā cilvēks iemācās izmantot savu ķermeni tā, ka šīs plašākas amplitūdas kustības viņš iemācās apzināties kā ierastas kustības.
Pieredze rāda, ka pat vienu mēnesi cītīgi trādājot pēc LSVT BIG metodes, var atvērt durvis aktīvākai un neatkarīgākai dzīvei pacientam ar Parkinsona slimību.ergoterapeite Olga Naumova
LSVT BIG metode var uzlabot pacientu pārvietošanās tempu, līdzsvaru, roku un kāju kustības, sīko un lielo motoriku. Pacients pamanīs, ka ar mazākām grūtībām vai vispār bez tām spēj apģērbties, uzvilkt kreklu, jaku, zeķes, bikses, spēj nomazgāties, patstāvīgi iekāpt un izkāpt no gultas, piecelties no sēdvirsmām, rakstīt, uzlabojas arī cilvēka rokraksts.
Tā kā cilvēkiem, kuriem diagnosticēta Parkinsona slimība, mēdz būt arī kognitīvie traucējumi, ir grūtāk atcerēties, iegaumēt, šī metode ietver daudz kustību un vingrinājumu atkārtojumu reižu skaitu, dažādu citu izaicinājumus, kā arī jācenšas ikdienā mājās turpināt pildīt funkcionālā speciālista ierādītos uzdevumus. Pieredze rāda, ka pat vienu mēnesi cītīgi trādājot pēc LSVT BIG metodes, var atvērt durvis aktīvākai un neatkarīgākai dzīvei pacientam ar Parkinsona slimību. Kad pirmais metodes posms ergoterapeita vai fizioterapeita vadībā būs pabeigts, pacients turpina pēc šīs metodes vingrot arī patstāvīgi vismaz reizi dienā pa 10–15 minūtēm – tas ļaus izmantot savas jaunās kustību prasmes mājās vai darbā!
Jo ātrāk uzsāk, jo labāks efekts
Tā kā LSVT BIG metode ir pielāgota katras personas īpašajām vajadzībām un mērķiem, tā var palīdzēt neatkarīgi no pacienta saslimšanas stadijas vai smaguma pakāpes. Tomēr ārstēšana sniegs vislabāko efektu, ja to pacients uzsāk slimības agrīnā vai vidējā stadijā. Tad var uzlabot gan funkcionēšanas spējas, gan bremzēt Parkinsona slimības progresēšanu. Bet mēģināt un uzsākt metodi noteikti nav par vēlu nekad, arī tad, ja slimība vairs nav savā sākuma stadijā. LSVT BIG ir ceļojums visas dzīves garumā.
Lai uzzinātu, kā uzlabot dzīves kvalitāti Parkinsona slimības kā arī citu neiroloģisku saslimšanu gadījumos var palīdzēt ergoterapeits, piesakiet vizīti pie ergoterapeita ambulatorajā klīnikā KRC “Jaunķemeri”.