Mugurkaula deformācija skolioze. Ārstēs ar Šrotas metodi!
Plati džemperi pusaudžiem un jauniešiem šobrīd ir modē. Stilīgi, bet diemžēl tie lieliski maskē arī stājas nepilnības, vecāki var palaist garām un pat nepamanīt, ka pusaudzim jau labu laiku ir veidojusies skolioze. “Turpretim, ja šo mugurkaula deformāciju diagnosticētu savlaicīgi, tad ar Šrotas metodi to varētu koriģēt,” saka KRC “Jaunķemeri” fizioterapeite Alise Rosicka.
Vainīgs nav ne sports, ne rakstāmgalds…
Vispirms mazliet vairāk par to, kas īsti ir skolioze. Tulkojumā no grieķu valodas skolios nozīmē “greizs”. Tā ir mugurkaula deformācija, ar mugurkaula novirzi uz sāniem un skriemeļu savērpšanos jeb rotāciju ap vertikālo asi. Proti, mugurkaula skriemeļi gan rotē, gan noliecas, līdz ar to pagriežas arī ribas, tādējādi veidojot kuprīti muguras vienā pusē, bet ieliekumu muguras pretējā pusē. Citiem vārdiem – mugurkauls veido S formas izliekumu un šī deformācija, ko sauc par skoliozi, visbiežāk attīstās 10-13 gadu vecumā, kad ir visstraujākais augšanas laiks un bērns strauji stiepjas garumā. “Tas nozīmē, ka strauji aug arī mugurkauls, bet apkārt esošie muskuļi un saites vairs nespēj pietiekami labi stabilizēt mugurkaulu un notiek šī deformācija,” skaidro fizioterapeite Alise Rosicka, piebilstot, ka meitenēm skoliozi novēro biežāk nekā zēniem. Turklāt nav zināms, kādēļ skolioze veidojas. Visticamāk pie vainas ir vairāku iemeslu kopums, kas veicina skoliozi – mugurkauls deformējas ģenētisku, hormonālu, muskuloskeletālu, neiroloģisku faktoru dēļ, kā arī to var pastiprināt ikdienas paradumi, nepareizas pozas, kāju garuma izmaiņas u.tt. “Reizēm maldīgi uzskata, ka pie skoliozes vainojams kāds asimetrisks sporta veids, piemēram, basketbols, teniss… Tomēr tā gluži nav! Varu piekrist, ka šajos sporta veidos ir vienveidīgas pozīcijas, asimetriskas kustības, tomēr tik un tā neviens ar šo sporta veidu nenodarbojas visu dienu, tāpēc tas noteikti nebūs galvenais un vienīgais skoliozes izraisītājs. Dažreiz vēl mēdz apgalvot, ka skolioze veidojas, jo bērns nepareizi sēž pie galda, darba vide nav ergonomiski pareizi iekārtota. Protams, tas var ietekmēt stāju kopumā, bet arī neergonomisku mācību vai darba vidi nevarēs vainot kā vienīgo skoliozes izraisītāju,” paskaidro fizioterapeite.
Kā novērtēt, vai bērna stāja ir pareiza:
- Palūdz bērnam noliekties uz priekšu tā, lai roku pirkstu gali skar kāju pirkstus. Tad pavērp, vai viena muguras puse nav augstāka par otru, vai mjugurkaula skriemelīšu līnijā nav nepareizu izliekumu.
- Pārliecinies, vai viena muguras lāpstiņa nav izvirzīta, vai abas lāpstiņas ir novietotas simetriski.
- Aplūko, vai bērnam viens plecs nav augstāks par otru.
- Pievērs uzmanību iegurņa līnijas asimetrijai.
- Pievērs uzmanību ikdienā arī tam, kā bērns staigā, vai nav gaitas īpatnības, vai viņš ejot nešļūkā kājas.
- Nereti par iespējamiem stājas traucējumiem var liecināt arī apavi, kas iešķiebtas uz iekšu.
Skoliozes pazīmes:
- Viens plecs un lāpstiņa ir augstāk par otru;
- Savstarpēji atšķirīgi sānu trijstūri (šis trijstūris veidojas starp ķermeņa augšējo daļu un rokām, kas novietotas sānis);
- Viena iegurņa puse augstāk nekā otra;
- Mugurkauls redzami izliekts un ja noliecas, tas neatrodas uz vienas līnijas;
- Noliecoties vērojams kupris vienā krūšu kurvja pusē.
Skoliozes diagnosticēšanai ir nepieciešams veikt rentgenu mugurkaulājam. Ja ir aizdomas, ka Tev vai Tavam bērnam ir skolize, konsultējies ar savu ģimenes ārstu vai fizioterapeitu, lai novērstu bažas un ja nepieciešams uzsāktu ārstēšanu. Jo mazāks izliekums, jo ātrāks un pozitīvāks iznākums.
Kā strādā Šrotas metode?
Šrotas terapijas metode ir specifiska fizioterapija metode skoliozes ārstēšanai, bez operatīvas iejaukšanās. Metodi 20.gadsimta sākumā izstrādāja fizioterapeite Katarīna Šrota, īstenojot ideju par asimetrisku vingrošanas tehniku, kurru kombinējot ar specifiskas elpošanas apgūšanu, var panākt skoliozes korekciju. Šrotas metode izmanto katram pacientam pielāgotus vingrinājumus, lai stabilizētu mugurkaulu un koriģētu mugurkaula rotāciju maksimāli atgūstot mugurkaula dabisko jeb neitrālo stāvokli. “Metode noder, lai apturētu mugurkaula deformāciju vai deformāciju mazinātu, lai mazinātu funkcionālos ierobežojumus, panāktu izskata uzlabošanos, mazinātu muguras sāpes, izvairītos no operatīvas ārstēšanas,” skaidro fizioterapeite Alise Rosicka. “Šrotas terapija jāapmeklē tik ilgi, kamēr pacients labi izjūt savas deformācijas, labi prot tās koriģēt un ir veiksmīgi apguvis sev nepieciešamos koriģējošos Šrotas metodes vingrojumus, pielāgotās un atslogojošās ikdienas pozas, kā arī ir gatavs visu iemācīto pielietot jebkurā dzīves situācijā.”
Šrotas terapijas laikā pacients:
- iemācās korektīvo elpošanu,
- trenējas stiprināt stājas muskulatūru,
- iemācās pozas- ikdienas sēdēšanas, stāvēšanas, gulēšanas pozas, kurā skolioze mazinās,
- iemācās vingrinājumus, kuri novērš asimetrisku mugurkaula noslogojumu.
Tomēr jāņem vērā!
Nākot pie fizioterapeita, kurš strādā pēc Šrotas metodes, ņem līdzi mugurkaula rentgena attēlu – tas vēlāk noderēs skoliozes kontrolei, lai salīdzinātu izmeklējuma attēlus “pirms” un “pēc”. Skoliozi uzskata par progresējošu, ja mugurkaula izliekums palielinās par vienu leņķa grādu mēneša laikā – tad papildus Šrotas metodei pacientam var būt nepieciešama individuāli izgatavota korsete, kas jānēsā 23 stundas diennaktī.