Ko nozīmē valsts apmaksāta ambulatorā rehabilitācija un rehabilitācija dienas stacionārā
Gan ambulatorā rehabilitācija, gan rehabilitācija dienas stacionārā ir medicīniskas programmas, kas palīdz pacientiem atgūties pēc slimībām, traumām vai operācijām, bet pakalpojuma saņemšanai nav nepieciešams nakšņot rehabilitācijas iestādes stacionārā. Nelielas atšķirības ir tikai tajā, kā šo pakalpojumu saņemšana tiek organizēta.
Lai varētu pieteikties valsts līdzfinansētas ambulatorās rehabilitācijas pakalpojumam, būs nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums (izsniedz nosūtījumu ambulatorajai rehabilitācijai līdz 5 reizēm pie audiologopēda, fizioterapeita, ergoterapeita) vai fizikālās rehabilitācijas un medicīnas ārsta nosūtījums (izsniedz nosūtījumu ambulatorajai rehabilitācijai līdz 10 reizēm pie audiologopēda un/vai fizioterapeita, un/vai ergoterapeita pieaugušajiem, bet bērniem – arī fizikālās terapijas procedūrām un masāžām). Tas nozīmē, ka sastadītajā ambulatorās rehabilitācijas plānā var būt gan monoprofesionāla rehabilitācijas komanda, proti, pacients apmeklē vai nu tikai 5-10 nodarbības pie audiologopēda, ergoterapeita vai fizioterapeita, bērns apmeklē fizikālās terapijas procedūras vai saņem masāžu kursu, bet tikpat labi vienā reizē var būt arī divas vai vairāk nodarbības pie speciālistiem un vēl kāds rehabilitācijas pakalpojums atkarībā no tā, kas ir minēts ārsta nosūtījumā.
Turpretim rehabilitācijai dienas stacionārā nosūtījumu var izsniegt tikai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts 10 dienām. Rehabilitologs arī sastāda rehabilitācijas plānu, kurā par pacientu rūpējas multiprofesionāla rehabilitācijas komanda (vismaz 2 funkcionālie speciālisti), pacients piedalās nodarbībās, kas iekļautas rehabilitācijas plānā un dienas daļu uzturas rehabilitācijas iestādē. Ja pakalpojumu saņem bērns, viņa valsts apmaksātajā rehabilitācijā dienas stacionārā var iekļaut arī masāžas un fizikālās terapijas procedūras. Gan uzsākot rehabilitācijas kursu dienas stacionārā, gan kursa ietvaros pacienta veselību turpina uzraudzīt rehabilitologs.
Ambulatorā rehabilitācija un rehabilitācija dienas stacionārā būs piemērota tiem pacientiem, kuri ir pietiekami patstāvīgi un spēj nokļūt ārstniecības iestādē, lai saņemtu pakalpojumu un kuriem nav nepieciešama pastāvīga medicīniskā uzraudzība diennakts stacionārā. Abos gadījumos, saņemot rehabilitācijas pakalpojumus, pacientiem tiek nodrošināta atpūtas telpa, kur uzturēties, atpūsties starp nodarbībām un sagatavoties procedūrām.