Kad citas aktivitātes neiesaka, atceries par ūdens aerobiku
Kad citas aktivitātes neiesaka, vēl ir ūdens aerobika
Trenere Jeļena Keņeva un fizioterapeite Marta Fogele rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri” vada ūdens aerobikas nodarbības, ko ļoti iecienījuši apmeklētāji. Kā gan savādāk, jo vingrošana ūdenī sniedz ne tikai pozitīvas emocijas, trenē izturību, uzlabo ādas tvirtumu, normalizē asinsspiedienu, mazina muskuļu saspringumu, bet nereti tā tiek rekomendēta kā saudzējošākā aktivitāte arī dažādu veselības sarežģījumu gadījumos.
Iespēja vingrot arī tad, ja sāp locītavas
Situācijās, kad sākusies kāda no saistaudu vai locītavu saslimšanām, spēja brīvi kustēties vairs nav pašsaprotama lieta – tad jādomā par iespēju kā locītavas atslogot, jo, piemēram, artrīta gadījumā, kad locītavā veidojies iekaisums, pat ikdienišķas aktivitātes var sagādāt lielas sāpes, nemaz nerunājot par aktīvu sportošanu. “Mazkustīguma dēļ ar laiku saīsinās arī muskuļi, arvien grūtāk kļūst locītavu saliekt un iztaisnot. Savukārt cilvēkam esot ūdenī, par 90% samazinās slodze uz locītavām, tāpēc arī vingrošanas laikā sāpes nebūs tik izteiktas un traucējošas. Šī iemesla dēļ tiem, kuriem ir problēmas ar locītavām, ūdens aerobika būs daudz saudzējošāks treniņš,” skaidro fizioterapeite Marta Fogele. Trenere Jeļena Keņeva piebilst, ka no kustībām atteikties pavisam veselības problēmu dēļ nebūtu pareizi, jo tikai kustoties, tiek veicināta sinoviālā šķidruma veidošanās, kas palīdz locītavai justies komfortablāk un ērtāk, mazinot berzi kaulam pret kaulu. Tāpēc var droši apgalvot, ka ūdens nāk palīgā ne tikai mazinot slodzi uz locītavu, bet ļauj treniņa laikā izstrādāt arī kustību apjomu locītavā, kas kļuvusi mazkustīga. “Cilvēki ar locītavu saslimšanām nereti ūdens aerobikā spēj izpildīt vingrojumus, ko zālē viņiem būtu daudz grūtāk veikt vai pat neiespējami. Tas dod arī psiholoģisku labumu – zinot, ka vingrošanas laikā nesāpēs, kustības sagādā vairāk prieka,” teic Marta Fogele.
Pēc diska trūces…
Tiem, kuriem ir dažādas mugurkaula problēmas, piemēram, diska trūce (kas nav akūta), spondiloze un citas saslimšanas nav ieteicams nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, kas palielina triecienu uz mugurkaula skriemeļiem un var izraisīt sāpes. “Tad var ieteikt staigāšanu, nūjošanu, ārstniecisko vingrošanu, bet vēl ir variants – ūdens aerobika, kas būs piemērots treniņš, jo ūdens darbojas kā amortizētājs un vingrošanas laikā mugurkaulu pasargā no triecieniem,” skaidro trenere Jeļena Keņeva. Turklāt ūdenī ir sajūta, ka jebkuru vingrojumu izpildīt ir vieglāk, jo palīdz cēlējspēks. “Stāvot baseinā, tiek nodarbināti visi mazie stabilizētājmuskuļi, jo ķermenis cenšas turēties pretī viļņiem, kas rodas ūdenī. Tā tiek trenēta līdzsvara izjūta,” paskaidro trenere Jeļena Keņeva.
TAS GAN JĀŅEM VĒRĀ!
- Diska trūces gadījumā arī ūdens aerobikas nodarbībā jābūt uzmanīgam ar straujiem palēcieniem un rotējošām, straujām kustībām – tas var izprovocēt sāpes.
- Akūtā situācijā, kad ir sāpes vai iekaisuma process, nav ieteicams nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, tai skaitā ar ūdens aerobiku. Akūtos periodos var rekomendēt vienīgi individuālu fizioterapiju līdz brīdim, kad veselības stāvoklis stabilizējas.
Cilvēkiem ar sirds vai elpošanas sistēmas slimībām
Arī tiem, kuri slimo ar kādu sirds asinsvadu vai elpošanas sistēmas slimību, ūdens aerobika nāks par labu, jo ūdens notur ķermeņa svaru un baseinā ir vieglāk veikt kustības, lieki nepārslogojot sevi. “Vingrošana ūdenī sniedz iespēju trenēt sirdi daudz drošākā veidā, nekā vingrojot zālē, kur sirdij jātiek galā ar daudz lielāku fizisko slodzi. Protams, arī ūdens aerobikā vienmēr ir iespēja katram treniņa intensitāti regulēt arī pašam – var celt kāju piecas reizes minūtē, bet var kustēties daudz ātrāk un aktīvāk,” teic trenere Jeļena, piebilstot, ka pacientiem ar sirds un asinsvadu saslimšanām ūdens aerobikas laikā ir svarīgi kontrolēt savu pulsu.
Arī tiem, kuriem ir problēmas ar vēnām, ūdens aerobika nāks par labu, jo ūdens radītais spiediens un muskuļu kontrakcijas (muskuļu darbība) vingrošanas laikā veicinās asinsriti un mazinās arī kāju tūsku. Fizioterapeite Marta Fogele šos treniņus ieteiktu pamēģināt arī tiem, kuri slimo ar hroniskām elpošanas slimībām vai ir pārslimojuši kādu akūtu elpceļu saslimšanu, piemēram, pneimoniju vai Covid-19. “Pēc slimošanas bieži vien cilvēkam ir samazinātas krūšu kurvja kustības, ietekmēta elpošanas funkcija. Savukārt baseinā uz ķermeni tiek panākta iedarbība ar ūdens radīto spiedienu, kas veicina ieelpu, izelpu un rezultātā uzlabojas elpošanas funkcija, plaušu tilpums un krūšu kurvja kustīgums. Tāpēc tiem, kuri izmanto rehabilitācijas iespējas pēc pārslimota Covid-19, baseins, peldēšana, ūdens aerobika, ūdens procedūras vienmēr tiek rekomendētas.”
Vai varu zaudēt lieko svaru, nodarbojoties ar ūdens aerobiku?
Īsā atbilde – jā! Bet fizioterapeitei Martai ir kas piebilstams: “Lai zaudētu svaru, pats svarīgākais panākt kaloriju deficītu. Tas attiecas gan uz kalorijām, ko uzņemam ar uzturu, gan uz kalorijām, ko patērējam fizisko aktivitāšu laikā. Kādas aktivitātes katrs izvēlamies kaloriju patērēšanai, tas nebūtu tik būtiski – šis ir gaumes un patikšanas jautājums. Taču, ja cilvēkam bez liekā svara vēl ir arī, piemēram, locītavu problēmas dēļ kurām daudzi sporta veidi netiek rekomendēti, ūdens aerobika būs viens no labākajiem risinājumiem svara zaudēšanai.”
Daudz psiholoģisko bonusu un pozitīvas emocijas
Kā redzat, ūdens aerobika spēj sniegt veselu buķeti dažādu labumu – tā ir gan iespēja atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, gan uzlabot locītavu, sirds asinsvadu veselību un elpošanas funkciju, bet tam vienmēr ir nepieciešama kompleksa pieeja. Proti, jāapmeklē ne tikai treniņi baseinā, bet jāseko līdzi arī savam uzturam, dzīvesveida ieteikumiem un ārstējošā ārsta padomiem. Tikai tad varēs sasniegt vislabāko rezultātu! Fizioterapeite Marta piebilst, ka pie ieguvumiem nedrīkst aizmirst arī pozitīvas emocijas, kas mūsdienās ir īpaši svarīgi. Savukārt, ja cilvēks līdz šim ar fiziskām aktivitātēm nav nodarbojies, ūdens aerobika ir lielisks variants, ar kuru sākt. “Jo, pirmkārt, esot ūdenī, citi no malas neredz, kā tu vingro. Zāles treniņos mums ir tendence vērot vienam otru, salīdzināt sevi ar citiem un censties turēt līdzi, bet ūdenī katrs vingro atbilstoši sava ķermeņa spējām. Tāpēc arī psiholoģiski šajos treniņos cilvēks jūtas vislabāk, jo viņam nav jāsacenšas ar citiem,” teic Marta Fogele, bet trenere Jeļena Keņeva ievērojusi, ka daudzi uz ūdens aerobiku nāk tieši pēc pozitīvām emocijām: “Tas ir veids kā jautri pavadīt laiku, turklāt ūdenī pat seniori spēj paveikt tādas kustības, ko uz sauszemes nespētu. Te ir kustību brīvība, jo ūdens atbalsta un palīdz. Bet jo vairāk spēj paveikt, jo stiprāka ir motivācija uzsākto aktivitāti turpināt.”
VĒRTS ZINĀT:
- Tiem, kuriem ir kādas veselības problēmas, ieteicams sākt ar konsultāciju pie ārsta vai fizioterapeita, kurš ieteiks, ar kādām fiziskām aktivitātēm labāk nodarboties.
- Peldētprasmes trūkums nav iemesls, lai neapmeklētu ūdens aerobiku. Treniņa laikā iespējams izmantot dažādus rīkus, kas palīdz noturēties virs ūdens.
- Nodarbojoties ar ūdens aerobiku, ir ļoti mazs risks gūt sporta traumas.
- Nodarbības laikā slodzi var kāpināt, izmantojot dažādus vingrošanas palīgrīkus – nūdeles, hanteles utt.
- Lai varētu novērtēt ūdens aerobikas sniegtos ieguvumus veselībai, treniņus iesaka apmeklēt vismaz 2 mēnešus pa 2-3 reizēm katru nedēļu.