Kā tievēt, ja veselības dēļ nevar sportot ar pilnu jaudu
Kā zaudēt lieko svaru, ja veselība neļauj sportot ar pilnu jaudu…
“Kad runa ir nevis par dažiem nieka liekajiem kilogramiem, ko gribas zaudēt izskata uzlabošanai, bet par situācijām, kad ir aptaukošanās un ĶMI pārsniedz 30, šiem cilvēkiem arī sportiskās aktivitātes jāizvēlas ļoti uzmanīgi,” stāsta Ilona Zaremba, KRC “Jaunķemeri” vecākā fizioterapeite.
Pulss ir svarīgs
“Visbiežāk liekā svara dēļ cieš ceļu locītavas, arī muguras jostas daļa. Ja šādas sūdzības ir, pirms īsteno apņemšanos vairāk kustēties un sportot, jākonsultējas ar fizioterapeitu. Izskaidrošu kādēļ. – Ir zināms, ka maksimālo pieļaujamo pulsu aprēķina pēc formulas “220 mīnus vecums”. Ja treniņa laikā pulss nepārsniedz 50-60% no maksimāli pieļaujamā, tad pie šādas slodzes notiek gan kardiovaskulārās sistēmas trenēšana, gan arī tiek dedzināti tauki. Pie paaugstināta pulsa asinsrite paātrinās, bet sirds nekvalitatīvi sūknē asinis. Rezultātā īstermiņā tiek traucēta skābekļa piegāde un vielmaiņa organismā, kas rada reiboņus, sliktu pašsajūtu, bet ilgtermiņā – novājināta gan pati sirds, gan visi ķermeņa muskuļi kopumā, kas mazina slodzes izturību.
Bet arī mērenas slodzes gadījumā tauki sāk “kust” tikai pēc 30 treniņa minūtēm. Cilvēkam ar lielu virssvaru, cukura diabētu vai kardioloģiskām problēmām 30 minūšu treniņu būs grūti izturēt un ne vienmēr to darīt ir ieteicams. Tad fizioterapeits var palīdzēt gan aprēķināt pacienta individuāli maksimālo pieļaujamo pulsu, gan pastāstīt to, cik garam jābūt treniņam, kā dozēt slodzi, kas kardioloģisku un respiratoru slimību kā arī cukura diabēta gadījumā ir ļoti svarīgi.
Ja problēmas ar locītavām- skriet aizliegts!
Lieko svaru svarīgi zaudēt arī pirms dažādām ķirurģiskām operācijām, it īpaši tām, kas skar kustību-balsta aparātu. Daudziem pacientiem šādā veidā esam palīdzējuši sagatavoties operācijai, lai pēcoperācijas periods būtu vieglāks, lai rehabilitācijas posmā varētu vieglāk atjaunot kustību apjomu un funkcionālo neatkarību. Cilvēkiem ar lielu svaru ūdens aerobika būs ideāli piemērots treniņš, jo ūdenī kļūstam vieglāki, slodze uz locītavām samazinās. Ja ir problēmas ar ceļu locītavām, kategoriski aizliegts skriet – tad labāk trenēties uz velotrenažiera, kas nenoslogo locītavas, bet nodrošina aerobo slodzi. Izteikti liela virssvara gadījumā velotrenažieris būs labāka izvēle, nekā braukšana ar velosipēdu. Pirmkārt, velobraukšana pa ielām nozīmē lielāku traumu risku. Otrkārt, velosipēdiem ir šauri sēdekļi, kas rada diskomfortu un spiedienu uz iegurni. Tāpēc arī velotrenažieri ieteicams izvēlēties ar platāku sēdekli.
Domāju, ka, uzsākot tievēšanu, tieši pats sākums ir visgrūtākais. Kad jau redzami pirmie rezultāti, ir vieglāk saglabāt motivāciju turpināt tievēt. Jo vieglāks kļūst ķermenis, jo vairāk liekā svara izdodas zaudēt, jo vienkāršāk priecāties par dzīvi.”
Ja vēlies mainīt dzīvesveidu, uzsākt zaudēt svaru, tev var noderēt gan fizioterapeita konsultācija, gan dalība programmā “Sulu maģija”. KRC Jaunķemeri
LAI ZAUDĒTU LIEKO SVARU, SĀC:
- ar pastaigām!
- ar treniņiem uz velotrenažiera vismaz pa 20 minūtēm katru dienu mierīgā tempā bez aizdusas, bez svīšanas un straujiem pulsa lēcieniem!
- ar ārstniecisko vingrošanu, lai muskuļus padarītu elastīgākus!
Par sportiskajām aktivitātēm noteikti konsultējies ar fizioterapeitu, ja ir:
- Sirds asinsvadu saslimšana;
- Cukura diabēts;
- Elpošanas funkciju traucējumi;
- Locītavu vai muguras sāpes.