Ievēro šos 6 padomus, lai diska trūce neapgrūtina dzīvi
Diska trūce cilvēku var skart jebkurā vecumā un tad interesē tikai viens – kā ātrāk atkal tikt pie labas veselības un dzīves bez sāpēm? Taču ja vien mēs katrs vairāk piedomātu pie sava dzīvesstila un ņemtu vērā šos 6 ieteikumus, risks iegūt diska trūci krietni saruktu.
1.Domā, ko un kā cel!
Gadās, ka veicot vienkāršas ikdienišķas darbības, pēkšņi muguru “saķer” sāpe. Necel zemē nokritušus priekšmetus noliecoties, bet labāk pietupties – kurpes sienot, labāk apsēsties uz soliņa. Vienmēr piedomā, kā pareizi celt smagumus, izvairoties no straujām kustībām. Šie noteikumi ikdienā sevišķi ir jāievēro tiem, kam jau ir problēmas ar muguras veselību. Dažādus padomus ikdienas darbu veikšanai, kas ļaus profilaktiski izvairīties no traumām, var ieteikt ergoterapeits.
2.Veselam mugurkaulam vajadzīgi stipri muguras muskuļi
Jo spēcīgāki būs muguras muskuļi, jo labāka aizsardzība pret muguras savainojumiem, arī diska trūci. Lai stiprinātu tā saucamo muguras korseti jeb muskuļus kas iekļauj mugurkaulu, labi noderēs neliels vingrojumu komplekss no rīta, ņem piemēru no kaķa, kā tas no rītiem sagatavo savu ķermeni ikdienas slodzei. Ik dienu vari izmantot arī fizioterapeita ieteiktus īpašus vingrojumus muguras muskuļu stiprināšanai. Tad arī būs vesela mugura!
3.Mugurkauls arī prasa ūdeni
Jo vecāks kļūst cilvēks, jo vairāk starpskriemeļu diskos samazinās ūdens daudzums, kas apgrūtina amortizāciju mugurkaulā. Tādēļ arī pieaugušiem cilvēkiem ir vērojama auguma starpība no rīta un vakarā – vakaros esam īsāki, jo pa dienu ar sava ķermeņa svaru mugurkauls tiek saspiests. Šī iemesla dēļ šķidrums jāuzņem pietiekošā daudzumā, lai mugurkaula starpskriemeļu diski nezaudē amortizāciju.
4.Ilgi nesēdi! Izkusties!
Patiesībā ilgstoša sēdēšana mugurkaulam nozīmē ļoti lielu slodzi. Tāpēc tiem, kuri ikdienā veic sēdošu darbu, ieteicams no krēsla piecelties ik pēc pusstundas, bet, ja tas nav iespējams, tad vismaz ik pēc divām stundām, lai izkustētos. Pagatavo tēju vai kafiju, paskaties pa logu, izkusties, pavingro. Tā ne tikai palīdzēsi atjaunoties muskuļu tonusam gan kakla, gan jostas daļai, bet atpūtināsi arī acis.
5.Fizioterapeits iemācīs pareizi vingrot
Kustības ir ļoti svarīgas un veselīgas, bet, domājot par mugurkaula veselību, jāizvairās arī no pārlieku lielas slodzes. Tiem, kas nodarbojas ar kādu sporta veidu kaut vai tikai hobija līmenī, vēl jo svarīgāk ir stiprināt muguras muskuļu korseti. Ja nezini, kā to pareizi darīt, pāris konsultāciju laikā fizioterapeits to var ierādīt – pēc tam varēs vingrot mājās katru dienu, lai rūpētos par muguras veselību. Atceries – pirms jebkuram fiziskajām aktivitātēm ļoti svarīgi iesildīties.
6.Ņem vērā un rēķinies – daži sporta veidi biežāk mēdz izprovocēt diska trūces
Ja vēlies mazināt risku tikt pie diska trūces, izvēlies sporta veidus, kas “draudzīgāki” starpskriemeļu disku veselībai. Diska trūces biežāk mēdz izprovocēt teniss, skvošs, futbols, volejbols un citas sportiskās aktivitātes, kur iespējami asi pagriezieni un kustības. Muguras veselībai labvēlīga ir peldēšana, tikai ņem vērā, ka, peldot nepareizi – ar galvu virs ūdens, vari nodarīt kaitējumu kakla daļas skriemeļiem.