Gads pēc insulta – izšķirošais rehabilitācijā
Jārēķinās – nākamos 12 mēnešus ļoti intensīvs darbs!
Pēc insulta īpašu uzmanību rehabilitācijai jāveltī pirmos 3 mēnešus; aktīvi jāturpina darboties līdz pat 6 mēnešiem, bet noteikti ir vērts veltīt laiku aktīvai rehabilitācijai pat līdz 12 mēnešiem, cenšoties atjaunot zaudētās spējas. Uzskata, ka tāds rezultāts, kādu ar rehabilitāciju izdodas sasniegt gada laikā pēc insulta, būs maksimālais iespējamais, paliekošs un stabils.
Arī pēc gada rehabilitāciju noteikti laiku pa laikam iesaka atkārtot, lai organisms uzturētu savas funkcionālās spējas, kā arī, lai izvirzītu jaunus rehabilitācijas mērķus, kurus sasniegt. Ir pacienti, kuri pēc insulta un aktīvās rehabilitācijas atgriežas ikdienas dzīvē, turpina strādāt un viņiem atliek vien piedomāt pie profilakses, lai nepiedzīvotu atkārtotu insultu, bet situācijās, ja insults radījis plašus smadzeņu bojājumus, rehabilitācija jāturpina arī turpmāk, lai nodrošinātu un uzturētu organisma funkcionālās spējas.
Akūtā rehabilitācija. Sākas jau insulta vienības stacionārā
Brīdī, kad pacients pēc insulta vēl ārstējas insulta vienībā, stacionārā, agrīno rehabilitāciju jāuzsāk praktiski uzreiz pēc tam, kad saņemta akūta ārstēšana un pacienta veselības stāvoklis ir stabils. Šajā brīdī pie pacienta nāk fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts, novērtē cilvēka funkcionālos traucējumus, nosaka galvenos rehabilitācijas mērķus, sastāda plānu un piesaista darbam citus rehabilitācijas komandas speciālistus – audiologopēdu, fizioterapeitu, ergoterapeitu vai veselības psihologu atkarībā no tā, kas pacientam vairāk nepieciešams. Parasti insulta vienībā stacionārā pacients uzturas vidēji 5 dienas, tad vēl 5 dienas Neiroloģijas nodaļās, kur turpina rehabilitāciju, bet rehabilitāciju būtu svarīgi turpināt arī pēc tam, kad pacientu izraksta. Vislabāk, ja rehabilitāciju varētu turpināt rehabilitācijas nodaļā slimnīcā vai specializētā rehabilitācijas centrā, bet dzīvē lielākoties notiek tā, ka ārstējošais vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts pacientam izsniedz nosūtījumu uz kādu no rehabilitācijas centriem. Diemžēl, lai saņemtu valsts apmaksātu rehabilitācijas pakalpojumu, var nākties gaidīt rindā pat vairākus mēnešus, bet zināms, ka insulta pacients par iztērēto laiku bez rehabilitācijas norēķinās ar savu veselību, tāpēc bieži vien šo pakalpojumu izvēlas saņemt ātrāk par maksu kādā no rehabilitācijas centriem.
Agrīnā rehabilitācija stacionārā, dienas stacionārā vai ambulatori
Daļai pacientu pēc insulta saglabājas neiroloģisks defekts – rokas vai kājas parēze, runas traucējumi. Ja cilvēks ir spējīgs pats pārvietoties, par sevi parūpēties, funkcionālie traucējumi nav tik izteikti, viņš pēc izrakstīšanās no slimnīcas var turpināt rehabilitāciju arī ambulatori. Proti, noteiktā laikā var doties uz savai dzīvesvietai tuvāko ambulatoro iestādi, lai saņemtu rehabilitācijas plānā nozīmētās nodarbības. Taču “Jaunķemeros” daudzi insulta pacienti izmanto iespēju saņemt medicīnisko neirorehabilitāciju, uzturas šeit uz vietas noteiktu dienu skaitu. “Ideāli, ja arī kāds no pacienta piederīgajiem spēj atrast laiku atbraukt līdzi, lai redzētu kā strādā fizioterapeits, ergoterapeits, iemācīties, kā tuvinieku vingrināt, aprūpēt pašiem, parādītu sava dzīvokļa plānu un uzklausītu funkcionālo speciālistu ieteikumus, kā labāk pārkārtot vannas istabu, citas telpas, lai vieglāk būtu sniegt aprūpi. Tieši šis jautājums visbiežāk paliek neizrunāts brīdī, kad pacientu pēc insulta izraksta no slimnīcas. Tuvinieka aprūpe ir smags fizisks darbs, kas prasa arī zināšanas un ne vienmēr pietiek ar to, kas internetā izlasīts,” saka neiroloģe Elīna Malkiela.