5 veidi, kā cīņā ar vēzi var palīdzēt uztura speciālists

23.02.2023

Ir divu veidu onkoloģijas pacienti – vieni, kuri tikko pēc operācijas, staru vai ķīmijterapijas uzsākuši rehabilitācijas kursu, un otri, kuri vēzi jau ir pievarējuši, bet, tā kā onkoloģijas pacienta statuss saglabājas arī turpmāk, jāturpina veselību uzraudzīt, sniedzot savam organismam visu to labāko, tai skaitā pārdomātu uzturu.

 “Reizēm pacienti lūdz – sastādiet man ēdienkarti un, pēc tās vadoties, es turpmāk ēdīšu! Diemžēl realitātē neviens to nespēj ilgi ievērot. Tādēļ būtu ieteicams ieklausīties savās vēlmēs, bet uztura speciālista uzdevums ir iemācīt, kādas uzturvielas un uzturvielu enerģētisko vērtību satur noteikti produkti, cik uzņemt olbaltumvielu, kādi ir ogļhidrāti, cik lielai jābūt porcijai,” stāsta KRC “Jaunķemeri” uztura speciāliste Diāna Jakuboviča. Viņa arī izskaidro, kā tieši uztura speciālists palīdz pacientiem onkoloģiskās rehabilitācijas procesā un kādēļ šī palīdzība ir tik būtiska.

1.Pareizi sagatavoties operācijai, staru vai ķīmijterapijai. 

Lai veiksmīgi notiktu atveseļošanās, gaidāmajai ārstēšanai jāsagatavo arī savs ķermenis. Praksē gadās arī tā – ja secina, ka pacienta uzturs nav bijis pilnvērtīgs, svars nepietiekams, reizēm paredzēto ķīmijterapiju nākas pat pārcelt uz vēlāku laiku. Ne velti uzskata – ja atklāta onkoloģiska problēma, uz operāciju un ķīmijterapiju labāk doties nedaudz uzbarotam nekā ar nepietiekamu svaru. Vismaz pāris nedēļas pirms plānotās ārstēšanas ir ļoti svarīgi kārtīgi ēst, uzņemt gana daudz olbaltumvielu un šeit, “Jaunķemeros”, varam palīdzēt pacientiem labi sagatavoties gaidāmajai ārstēšanai.

2.Novērtē, vai muskuļu masa ir pietiekama.

Dažkārt onkoloģijas pacientiem tiek nozīmēti medikamenti, kurus lietojot, parādās blakne – tiek veicināta taukaudu uzkrāšanās. Lai pareizi un individuāli sastādītu katram ieteicamo ēdienkarti, vispirms svarīgi izvērtēt, kāda ir pacienta tauku un muskuļu masas proporcija organismā, jāsaprot, vai ikdienā tiek uzņemts pietiekami daudz šķidruma, vai tas neuzkrājas ķermenī, radot tūsku. Lai to noskaidrotu, uztura speciālists veic bioimpedances izmeklējumu.  

3.Sniedz praktiskus padomus, kā ēst pēc ķīmijterapijas.

Pēc staru vai ķīmijterapijas kursa pacienti bieži sūdzas par apetītes zudumu un reizēm jutīgās, jēlas gļotādas kļūst par iemeslu, kādēļ ēdiena uzņemšana ir nevis baudījums, bet pārbaudījums. Šādā brīdī zelta vērtē būs uztura speciālista ieteikumi, kā ēdienu pareizi pagatavot, lai to vieglāk uzņemt, kā panākt, lai pat neliels ēdiena daudzums saturētu maksimāli daudz vērtīgo uzturvielu. Saprotams, ka ar jutīgām gļotādām nevarēs ēst neko skābu, ka ēdienam jābūt pasniegtam istabas temperatūrā. Ja pēc terapijas ir grūti ieēst, šī ir tā izņēmuma reize, kad neveselīgas uzkodas kā cepumi, kūkas, jogurti ar augļu piedevu, konfektes būtu pat ieteicamas, gatavojot ēdienu, jāpievieno sviestu, eļļu, jo svarīgi panākt, lai ar vienu ēdiena karoti, pacients uzņemtu pēc iespējas vairāk kaloriju un organismam pietiktu savu iekšējo resursu, spēka atveseļoties.

4.Māca kā labāk uzņemt olbaltumvielas.

Lai sadzīšanas process notiktu labāk, būtiski uzņemt pietiekami daudz olbaltumvielu, kas organismā kalpo gluži kā šūnu būvmateriāls, palīdz nezaudēt muskuļu masu, ļauj ķermenim atjaunoties. Veselam cilvēkam dienā jāuzņem tik gramu olbaltumvielu, cik kilogramu viņš sver, bet onkoloģijas pacientiem šis skaitlis jāpareizina ar 1,6, proti – jāuzņem par 1/3 vairāk olbaltumvielu. Protams, muskuļu masas saglabāšanai nepieciešams arī fiziskās aktivitātes, tāpēc rehabilitācijā svarīga loma ir arī fizioterapeitam un ergoterapeitam.

5.Palīdzēt uzņemt vēl vairāk vitamīnu! 

Papildus trīs maltītēm dienā, onkoloģijas pacientiem rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri” ir paredzētas otrās brokastis un launags. Tāpēc pacienti var nobaudīt kokteiļus ar ogām, sēkliņām, augļiem papildus vitamīnu, šķiedrvielu, antioksidantu uzņemšanai.